čtvrtek 15. června 2017

Jak přežít v ukrajinské čekárně

Ubohý turista nebo cestovatel se i přes všechnu snahu někdy ocitne v situaci, kdy má mezi navazujícími spoji několik hodin času. Kam se vrtnout? V cizí zemi a cizím městě může být velice obtížné najít si odpovídající zábavu. Z obavy, aby nám spoj neujel, zatímco se budeme bezradně motat po městě (nebo hledat cestu ven z muzea), se omezujeme na „poflakování se po nádraží“. Ukrajina je ovšem k cestovatelům vstřícná, neb na svých nádražích má fungující čekárny, výdobytek to moderní doby. Vzhůru tam!

Abychom pochopili, do jakého prostředí jsme se dostali, načrtneme zde nejprve několik základních typů lidí, se kterými budete mít tu čest se setkat. Představme si ukrajinskou čekárnu jako malý živý ekosystém, kde každý jedinec plní svou předem danou roli:

Producenti: U těchto jedinců si můžete doplnit energii, která se v prostorách čekárny rychle vyčerpává.

Prodavači: Prodavači ve stáncích nebo na chodbách poskytují výrobky, které vám v případě únavy dodají energii (samozřejmě za peníze). Podle zoufalosti situace doporučujeme kupovat v tomto pořadí: pirožek – lízátko – pivo – křížek s ježíškem na krk. Některé atributy však mohou přilákat konzumenty, nebo dokonce predátory, mějte se tedy na pozoru!

Konzumenti: Konzumenti vysávají energii z lidí ve svém okolí, tedy i z vás. Nejsou přímo nebezpeční, ale je dobré se jim spíše vyhnout, energie není nazbyt.

Kecal: Člověk, který se okamžitě po usazení na vedlejší židli pouští do rozhovoru s vámi. Je úplně jedno, že neovládáte ani jeden stejný jazyk, je to totiž tvor vynalézavý, a na odpověď, že jste Čech, s vámi začne mluvit polsky nebo italsky. Nejlepší strategií je přikyvování a snížení reakcí na minimum, zatímco doufáte, že si Kecal najde jinou oběť, protože jste nudní. Nenajde.

Volal: O něco příjemnější forma konzumenta. Rovněž sbírá energii z rozhovorů, tentokrát ale na telefonu. Telefonuje nepřetržitě, hlasitě, a okamžitě po ukončení hovoru s mámou volá kolegovi do práce, potom hned zase tetičce atd. Poslouchat ho je zábava jen první dvě minuty.

Predátoři: Predátoři nejen vysávají energii, ale nutí vás přímo opustit své místo, nebo celou čekárnu. Nemá smysl proti nim bojovat!

Žebrák: Sociální případ, který od vás bude neomaleným způsobem vymáhat peníze (např. na vás zařve se vším úsilím „PROSÍM!“). Pokud se uvolíte mu přispět, za půl hodiny bude stejně zpátky a tou dobou na vás už totálně zapomněl a bude se ptát znova.

Mrzák: Spíše sociální případ, než ne. Jeho schopností je rozšiřování záhadné aury odporu, která donutí i ty nejzatvrzelejší tetky změnit vyhřáté pozice na židličkách. A vás taky, nebojte. Buďte předvídaví a nečekejte, až si sedne přímo vedle vás (= jistá smrt)!

Teď, když vidíme, do jaké společnosti se dostáváme, bychom vás chtěli odkázat na tento algoritmus, kde znázorňujeme, jak přežít v prostředí ukrajinské čekárny, krok za krokem:


Žádné komentáře:

Okomentovat