sobota 18. února 2017

Ukrajina 2016 II. - Cesta do ČernovicČernovice na Bukovině leží přibližně 270 km jihovýchodně od Lvova, na naší cestě jsme se rozhodli pro trasu přes Ternopil.


První cestovatelské chyby jsme se dopustili ještě před odjezdem, perlu ukrajinské kultury totiž opouštíme až kolem poledne.  Dobrodružství začíná, nastupujeme k prvnímu řidiči.

Zdroj: znaj.ua


Otec rodiny pracující v Itálii


Starší muž, jehož výsadou je neochvějný selský rozum, díky němuž nás nekomplikovaným způsobem seznámil se svým viděním světa. Ukrajinský konflikt vidí pouze jako politickou hru, kde bezdůvodně umírají mladí muži. Jeho vztah k nacionalismu, tak vystavovanému na obdiv ve Lvově, je vlažný. Jede na svatbu své dcery, na kterou se patřičně těší. 
 

Vystupujeme v Ternopilu a jsme pohlceni ruchem autobusového nádraží. Opakovaně si kupujeme teplé mastné pirohy a bavíme se poznáváním nových chutí (brambor, zelí, hrách a ???). Při pokusu o odjezd z města jsme rychle zjistili, že dojít na výpadovku pěšky není tak dobrý nápad, jak se zdálo. Průmyslová zástavba se po okrajích Ternopilu táhne do širých dálek a poutníku tak brzy stane těžko na srdci.  Jsme však spaseni.


Krugla chata


Proevropský mladý světák, odmítající mluvit ukrajinsky i rusky. Preferuje angličtinu. Sice nás vysvobodil z ternopilské šlamastyky, dále se však jeho přítomnost ukázala být redundantní. Ve své víře, že má patent na stop (jednou jel ze Lvova do Ternopilu asi na čtyřikrát) si vzal do hlavy, že nám musí povyprávět o ukrajinském stopování. Obšťastnil nás tedy nezajímavou přednáškou v primitivní východoevropské angličtině, kterou navíc prokládal běžně známými fakty z ukrajinské historie a reálií, o nichž byl skálopevně přesvědčen, že nám jimi rozšiřuje obzory. Když nás v ještě větší šlamastyce vysazoval, neopomenul po mafiánsku zmínit, že všichni ví, kde on bydlí – round house/krugla chata a že jej můžeme přijet kdykoli navštívit.Po hodině a půl jsme zjistili, že se však nejedná o skvělý stopovací flek, ale spíše, jak se rusky říká, o černou díru. Naštěstí vyběhli z nedalekého motorestu dva přičinliví mladíci, kterým se nás zželelo, a chytře nám poradili změnu strategie a díky této radě jsme do 5 minut byli pryč.

 
Autor: Andrij Hural

Dobromyslný ďáděnka


Bodrý strýček nás odvezl do svého rodného městečka Terebovli, kde nám doporučoval jet autobusem, ty však už žádné nejely. Ospalé městečko jsme rychle proběhli a brzo odjeli. Po návratu do ČR jsme zjistili, že se ve skutečnosti jednalo o někdejší starobylé knížecí centrum.Řidič nás vyhodil před policejní stanicí na prašné cestě. Den byl na sklonku, slunce se chýlilo k západu a nám stále zbývalo sto kilometrů do cíle. Jak se říká: ranní ptáče, dál doskáče.


Žurnalista MaximMladý intelektuál, s nadhledem a humorem se vyjadřoval k aktuální situaci na Ukrajině. Věci vidí v souvislostech a z rozhovoru s ním jsme si mnohé odnesli.  Svět je malý, a tak jsme brzy přišli na to, že máme společné známé. Později jsme zjistili, že Maxim je nejen doktor filozofie, ale i výraznou osobností černovického kulturního života.Do města přijždíme stále ještě za světla. V duchu rozjímáme na Maximovými slovy (v závorce uvádíme v našem dechberoucím překladu):В мире есть две столицы – Тел Авив и Черновицы.

(V světě jak dvě sestřenice – Tel Aviv a Černovice.) 
Žádné komentáře:

Okomentovat