sobota 21. ledna 2017

Ukrajina 2016 I. - Lvov

Zdroj: rus-list.ru


Pro naši cestu na Ukrajinu jsme využili zaváděcí akci 1+1 od LEO Expressu, který rozšířil svou působnost východním směrem otevřením trasy na Ukrajinu.


Na východ!

Vyjíždíme z Ostravy – Svinova. Málem jsme však neodjeli ani odsud, jelikož LEO Express přijel na špatné nástupiště. A co víc, byl odporně přeplněný. Stevard odmítl chodit po našem dobytčím vagóně a s patologickou bezmocí hleděl do prázdna, poslouchaje hlasité holedbání ožralých turistů, kteří chrlili své největší životní úspěchy (ulovené medvědy a přeplavaná plesa). Dálkový autobus, na který jsme přesedali v Bohumíně, neměl s LEO Expresem nic společného, kromě zelené barvy košile ukrajinské stevardky. Hodinové zpoždění autobus nabral již při výjezdu z depa. Stevardka podávala nedostačující informace v ukrajinštině, a dokonce svedla i odvážný souboj s angličtinou. Klidnou cestu narušila v Krakově přistoupivší Testopleš, která v honbě za maximálním pohodlím při prohlížení vk.com na svém chytrém telefonu bezohledně sklopila sedadlo, a málem Helču zadusila.

Každý ví, že přejíždění hranic je too mainstream. Osvícený majitel agentury si je naštěstí tohoto faktu vědom a uspořádal nám dobrodružnou pěší výpravu přes hranice. Nejenže nevyžadoval peníze navíc, dokonce je nám chtěl i vrátit (peníze jsme nakonec neviděli)! Ukrajinu jsme tedy brázdili již v ukrajinském miniautobuse. Aby si pan podnikatel zachoval svou byznys reputaci, neváhal nám poskytnout malé občerstvení (káva + limča).

Kozáci a kovbojové

Naše první ubytování ve Lvově bylo situováno na tichém místě, hned vedle vytížené železniční trati. Prohlídka města se nesla ve znamení antropologicko-sociologické analýzy místního koloritu. Na jejím konci jsme přišli s těmito závěry:
  1. Lvov je městem přebujelého, nabobtnalého nacionalismu, který prosakuje naprosto všemi sférami lidského bytí.
  2. Národní příslušnost a hrdost je třeba demonstrovat, kde to jen jde. K tomuto účelu dobře slouží typická konfekce s národními a folklórními motivy. Platí pravidlo: „čím nevkusnější kombinace, tím hrdější vlastenec“.
  3. Tíhnutí k národní symbolice však není vše. Oděv by měl poukázat také na příslušnost k západní evropské civilizaci. Duch amerického kovboje žije dál, a tak se v nevtíravé syntéze americké a kozácké touhy po svobodě vytváří jedinečný lvovský look, jenž se stal všeobecným módním dogmatem. Letní verze outfitu se skládá z džínových kraťasů rozmanitých délek, snadno dostupných v prodejnách světových módních řetězců, a svršku s libovolným folklorně-národním motivem (od bandury po Banderu).
Uhni, já se tu fotím!

Obyvatelé Lvova jsou tak pořádkumilovní, že koše nepotřebují. Nabízí se teorie, že vyhazování odpadků je věcí natolik intimní, že je nevhodné provozovat jej na veřejnosti. Vydatný déšť nám sice znemožnil odjezd ze Lvova, my jsme však neváhali obětovat 4 Kč z našeho rozpočtu na zakoupení hodnotné literatury (Neimovirni istorii žyttja) a zasnili se při četbě dojemných příběhů plných vášně a zrady, které se mohou stát každému z nás (jste-li tedy učitel či žákyně). Ubytovat se v hostelu „Medžik bas“ v domě z 19. stol. v podstatě znamenalo narvat se majitelce div ne do postele. Večer jsme si šli zahejtovat na malebnou vyhlídku nad město. Toto místo se vyznačuje značnou koncentrací fotkychtivých východoslovanů, kteří po dosažení svých záměrů zahlcují vk.com svými amatérskými modelingovými pokusy. Poté, co jsme se tedy pokochali vyhlídkou na pózující naděje východního modelingu, jsme se rozhodli raději prchnout zpět do křivolakých uliček velkého Lvova. Před východoslovanskou touhou po virtuální slávě však nelze tak jednoduše uniknout, neb lovci kvalitních záběrů  se vyskytují i zde, a jsou schopni nestydatě vyhánět zaclánějící kolemjdoucí z chodníku.

Ze starobylého Lvova odjíždíme příštího dne za úsvitu. Míříme do naší další destinace, centra Bukoviny, Černovic.

1 komentář:

  1. Firstly, I should say that I cannot actually speak Czech (the extent of my knowledge extends only to "mám hlad"). But after relying on the ever-trustworthy "Google translate," I can confirm that you are indeed a fantastic writer. Keep it up, and try to avoid the keen photographic hunters of the East - or, you may find yourself on vk sooner than you would like!

    - APW

    P.S. Thanks for the link, my dearest Koukonat. <3

    OdpovědětVymazat